HAGEV'İ TAKİP EDİN

Projeler

SONLANDIRILMIŞ PROJELERİMİZ

Suriyeli Mülteci Çocuklarla El Ele Projesi

PROJENİN AMACI

HAGEV, Üsküdar Üniversitesi ve AB üyesi ortağı ile çocuk mülteciler alanında iş birliğini artırmak Özellikle çocuklara referansla Türkiye'de mültecilerin hukuki, ekonomik ve sosyal haklarına yönelik teknik bilgiyi Avrupa'daki iyi uygulamaların ışığında arttırmak Türkiye'deki çocuk mültecilerin eğitim koşullarını iyileştirmektir.

ALAN ARAŞTIRMASI

İstanbul`un Sultanbeyli ilçesinde gerçekleştirilen bu çalışmada amaç; Suriyeli mülteci çocukların karşılaştıkları eğitim ve sosyal sorunların tespit edilmesidir. Aynı zamanda Suriyeli ve Türk ailelerin birbirleri hakkındaki düşünceleri de anket kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda 200 Suriye`li ve 200 Türk aile ile yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar proje araştırmacıları tarafından değerlendirilmiş ve çalışmalar sonucunda 2 adet araştırma raporu Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak yayınlanmıştır.

AB İyi Uygulamaları Araştırması

Projenin AB üyesi ortağı tarafından hedef ülkelerdeki yasal durum, iyi uygulamalar, politikalara ilişkin mülteci entegrasyonu araştırılmış ve raporlanmıştır. Aynı zamanda gönderilen bilgiler proje araştırmacıları tarafından değerlendirilmiş ve en iyi uygulamalar raporu Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak yayınlanmıştır.

ÇALIŞTAYLAR ve ÇALIŞMA ZİYARETLERİ

Proje kapsamında 3 farklı tarihte Türkiye, İtalya ve Finlandiya`da toplantılar gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılarla Türkiye'de ve AB üye ülkesinde mülteciler alanında ekonomik, sosyal ve hukuki deneyimler tartışılmıştır. Yine bu toplantılar kapsamında en iyi uygulamaları yerinde görmek amacıyla İtalya`nın Palermo ve Finalndiya`nın Helsinki şehrine ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Proje Başlangıç Toplantısı – 5-7 Mayıs 2016 Palermo Toplantısı – 6-11 Temmuz 2016 Helsinki Toplantısı – 17-22 Eylül 2016

Uluslararası Göç Ve Çocukı Sempozyumu

Proje kapsamında 17 – 18 Kasım 2016 tarihlerinde proje ortağı olan Üsküdar Üniversitesi`nin ev sahipliğinde Uluslararası Göç ve Çocuk Sempozyumu düzenlenmiştir. Sempozyum kapsamında 8 oturumda 35 katılımcı söz almış ve sunumlarını gerçekleştirmiştir. Sempozyuma Türkiye`den ve yurtdışında 50`nin üzerinde akademisyen katılım sağlamış ya da makale göndermiştir. 2 günlük sempozyum süresince 250`nin üzerinde iştirakçi, panellere iştirak etmiştir. Sempozyum ile birlikte projenin ciddi anlamda tanıtımı yapılmış ve HAGEV`in akademik dünyada da tanınmasının temelleri atılmıştır.

Drama ve Rol Yapma Çalışmaları

Projenin en önemli faaliyetlerinden biri olan drama ve rol yapma eğitimleri kapsamında, HAGEV Sultanbeyli yuvasında eğitim gören 40 Suriyeli ve Türk çocuğa 3 aylık süreç içerisinde 60 saatin üzerinde özel eğitimler verilmiştir. Eğitimler kapsamında çocuklara yönelik olarak gıda ve giyim yardımı da sağlanmıştır. Süreç içerisinde çocuklarda psikolojik anlamda ciddi bir iyileşme görüldüğü, hocalar tarafından vakıf yönetimine iletilmiştir.

Gala Organizasyonu

Projenin final organizasyonu 2 Şubat 2017 tarihinde, HAGEV yönetimi, Eminevim çalışanları, proje ortakları, sivil toplum örgütü temsilcileri, ilgili kamu, kurum ve kuruluş yetkilileri ve medyanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gala töreninde proje kapsamında yapılan faaliyetler ve HAGEV faaliyetleri ile ilgili katılımcılara bilgi verilirken, mülteci ve Türk çocuklar tarafından hazırlanan gösteriler sergilenmiştir. Ayrıca gala töreninde sadece çocuklar için özel şovlar sergilenerek çocuklara ve ailelerine özel bir gün yaşatılmıştır. Son faaliyet ile birlikte HAGEV ve EMİNEVİM`in yürütmüş olduğu Suriyeli Mülteci Çocuklarla El Ele projesine ilişkin toplam 100`ün üzerinde haber yayınlanmıştır. Habibullah Üstün Kız İmam Hatip Lisesi Vakfımızın, eğitime destek faaliyetlerinden bir diğeri; Bolu'nın Gerede ilçesinde yapılmakta olan Kız İmam Hatip Lisesi'dir. Lisenin inşaatı hızla ilerlemekte olup, 5 dönüm arazi üzerine 4 katlı olarak yapılmaktadır. Bina, toplam 4200 m² inşaat alanına sahip olup; 15 dersliği, kapalı spor salonu, çok amaçlı salonu, mescit ve atölyeleriyle gençlerin yoluna ışık tutma gayesiyle hizmete sunulması hedeflenmektedir.

 

BİZE ULAŞIN